Kiedyś, gdy mieliśmy po kilka lat marzyliśmy o tym, aby wreszcie ukończyć te magiczne 18 lat, zacząć wszystko „od nowa” – przechodząc w dorosły świat. Z czasem kiedy jednak po woli wchodzimy w pełnoletniość to wszystko nadal jest takie samo. Nie dzieje się nic ponad to, że dostajemy pierwszy ważny dokument – Dowód osobisty. Czyżby magnetyzm 18 nastolatków przepadł wraz z data urodzin ? Raczej nie. To my, kiedy byliśmy młodsi, kreśliliśmy sobie idealną wizję, że skończenie 18-stu lat, to czas kiedy wszystko otwiera się przed nami, wszyscy zaczynają patrzeć na nas jak na dorosłych. Ale okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują.

Nie możemy pominąć tego jednego, dosyć ważnego szczegółu – imprezy urodzinowej, potocznie nazywanej „18-tką”. Zwykle planuje się ją nawet z rocznym wyprzedzeniem. I dla jubilata i dla gości jest to jedna z najfajniejszych i najważniejszych już „dorosłych” imprez. O ile ten pierwszy ma na głowie tylko jej przygotowanie, tak Ci drudzy niejednokrotnie na poszukiwaniu tego najodpowiedniejszego prezentu poświęcają długie godziny. Nie ma się tutaj czemu dziwić  – ważne aby trafić w gust, zakupić prezent zgodnie z oczekiwaniami i zainteresowaniami naszego jubilata.

Zwykle bywa tak, że ułatwiamy sobie sytuację podpytując o czym marzy nasz już „dorosły człowiek”. Ale nie oszukujmy się, to nie jest już wówczas prezent na 18 niespodzianka. O czym wobec tego może marzyć 18-latek?

Kiedyś od rodziców dostawał zegarek, teraz ta droga znaczenie ewaluowała i zegarek to prezent już nawet nie komunijny, ale dla przedszkolaka. Więc co takiego kupić ? Coraz więcej ludzi decyduje się na prezenty tzw. zabawne. Najczęściej grupa zaproszonych kolegów, tudzież koleżanek wybiera się na zakupy do sklepu „Od 18 roku życia” – kupując gadżety dla dorosłych. Królują lalki, kolorowe piórka, kajdanki – to taki prezent w śmiesznej wersji. Poważniejsi wybierają albumy, książki o tematyce pokrywającej się z zainteresowaniami 18 latka. Taki wybór prezentów można bardziej odnieść do płci męskiej. Dla 18-latki to bardziej praktyczne prezenty: wymarzone perfumy, bon na zakupy w ulubionym sklepie, karty podarunkowe czy karnet  na zabiegi upiększające. To oczywiste, propozycje prezentów, które dobieramy zgodnie z ich adresatem.

To co jest tu oczywiste – to fakt, że na taki zakup prezentów z serii zabawne nie zdecyduje się rodzina, ciocie, dziadkowie  … tu dostajemy coś dużo bardziej cennego – wprowadzenie w dorosłość w postaci dobrego wykształcenia, pomocy w wyborze i często w sfinansowaniu szkoły wyższej, a już tak dodatkowo jest to najczęściej mała biała koperta – często z nie małą zawartością.

Ale czyje prezenty naprawdę są tu najważniejsze? Liczy się to jak sami potrafimy wejść w ten dorosłych świat –z głową pełną pomysłów na życie.