prezent_dla_dzieckaKażde święta są dobrym pretekstem do kupowania prezentów. Najchętniej prezentami obdarowujemy małe dzieci. Ogromną satysfakcję sprawia nam wręczanie prezentów właśnie dzieciom, one najbardziej spontanicznie okazują nam swoją radość z każdego prezentu. My też lubimy i dobrze czujemy się z tym, kiedy dzieci się cieszą.

Jednak zakup prezentu zwłaszcza małym dzieciom powinien być przemyślany. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór przeróżnych zabawek pluszowych, lalek, klocków, gryzaków i wiele innych. Wybór sklepów obecnie jest ogromny i coraz bardziej popularne stają się sklepy internetowe. W zakupach internetowych możemy nabyć często zabawki po cenach okazjonalnych, ale używane lub uszkodzone i musimy zwracać na to uwagę. Zabawka powinna być przede wszystkim bezpieczna. Urząd Ochrony Konsumenta, oraz Inspekcja Handlowa podają najnowsze opracowania pokontrolne na temat niebezpiecznych zabawek które sprzedają się legalnie na rynku krajowym a nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Każda zabawka atestowana i zatwierdzona do sprzedaży na opakowaniu powinna mieć odpowiednią informację.

Tak więc żebyśmy czuli się bezpiecznie i nasze dzieci też sprawdzajmy na opakowaniu taką informację. Najważniejsza jest więc jakość i materiał z którego zabawka została wykonana. Zwłaszcza dla niemowląt kupujmy zabawki z atestem, bo niemowlęta bawią się zabawkami wkładając je do buzi. Takim dzieciom wybierajmy grzechotki, gryzaki, pozytywki, najlepiej takie które łatwo można umyć. Sprawdzajmy też czy dostęp do baterii w takiej zabawce jest dokładnie zabezpieczony, czy nie ma jakiś małych elementów do urwania, czy odgłosy jakie wydaje zabawka są do zniesienia. Kupując zabawkę w sklepie dużo łatwiej możemy to sprawdzić, niż kupując zabawkę przez Internet, gdzie możemy się rozczarować zakupem. Pamiętajmy że opakowania zabawek do montażu winne zawierać instrukcję , jak prawidłowo zmontować zabawkę lub np. : huśtawkę dziecku żeby była bezpieczna .Niestety okazuje się że producenci zabawek są często nieuczciwi, a zabawki znanych firm i niestety znacznie droższe spełniają przeważnie zalecenia i normy.

Najwięcej zagrożeń mają zabawki dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Są to zabawki pluszowe i inne które w swoim składzie często zawierają substancje szkodzące zdrowiu dziecka. Wbrew pozorom w Internecie czasem możemy wyłowić jakieś perełki, czyli zabawki z atestem i dobre jakościowe za atrakcyjną cenę dla naszego malucha, zwracajmy uwagę na wiarygodność takiego sprzedawcy i możliwość zwrotu nietrafionego zakupu. Rodzic wybierając zabawkę powinien też zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju magnesy np. tablice z literkami. Taka zabawka powinna mieć ostrzeżenie a niejednokrotnie pouczenie że dziecko pod opieką starszych powinno bawić się taką zabawką. Jednak kontrole przeprowadzone w tym zakresie wykazały że około 40% nie spełnia zaleceń takiej informacji. W wyniku negatywnej kontroli nieuczciwi sprzedawcy są obowiązani wycofać takie zabawki z rynku lub wyposażyć je w odpowiednie informacje zalecane przez inspektora. Tak więc pamiętając o naszym dziecku wybierajmy prezent dostosowany do wieku dziecka, sprawdzajmy atest zabawek, skład surowcowy, upewnijmy się czy instrukcje do zabawek są napisane w języku polskim.

Oprócz zabawek w prezencie dziecku kupujemy też ubranka. Kupując odzież, powinniśmy zapoznać się z metkami i oznaczeniami oraz ze składem surowców z których ubranie jest wykonane. Zagrożeniem mogą okazać się wszelkiego rodzaju kolorowe nadruki, zamki zawierające nikiel lub małe ozdoby czy koraliki. Obecność zakazanych pierwiastków w składzie takiego ubranka może prowadzić do chorób alergicznych czy nawet zatruć. Jeśli mamy takie obawy powinniśmy zgłosić taki produkt do Państwowej Inspekcji Handlowej, w celu kontroli. Tak czy inaczej wyciągając wnioski z szeregu zagrożeń , możemy powiedzieć że lepiej mieć mniej zabawek i ubranek ale tych dobrych jakościowo i spełniających wszelkie wymogi. Widzimy więc że kupowanie prezentów naszym maluchom to nie tylko sprawa zakupu ale i przemyśleń. Zwłaszcza dorośli którzy nie mają własnych dzieci powinni zastanowić się nad takim zakupem by nie szkodzić dzieciom swoich przyjaciół i znajomych lub dzieciom ze swoich rodzin.